hledani 
facebook

Vinařství sv.Tomáše

Vinařství sv. Tomáše

Vinařství se nachází v malebné oblasti Českého Středohoří v regionu obce Malé Žernoseky, na svazích Dobraje a Opárenského údolí. Má rodinný charakter. První vinice byla vysazena v roce 1984 zakladatelem vinařství Z.Vybíralem seniorem. Na prahu nového tisíciletí byly vysázeny nové vinice a byla založena firma Zdeněk Vybíral-Vinařství Sv. Tomáše. 
Stěžejní pěstované odrůdy jsou odrůdy burgundské, a to především : 
Rulandské Šedé - Pinot Gris
Rulandské Bílé - Pinot Blanc
Rulandské Modré - Pinot Noir
a také Müller Thurgau
i Svatovavřinecké.

Cílem společnosti je vyrábět kvalitní odrůdová vína jakostní a vína s přívlastkem. Hrozny jsou pěstovány a zpracovávány s největší péčí, převážně ručním způsobem, klasickými technologiemi. Kromě tradičních bílých vín je část modrých hroznů zpracovávána "bílou technologií" na Klaret a dále na Rose.

Vína vyrobená z místních hroznů jsou buketní, s příjemnou kyselinkou, jsou vyráběna v malých šaržích, kvašení probíhá při optimálních teplotách, čímž si víno ponechává velké množství aromatických a chuťových látek. Zrání vína probíhá v historických žernoseckých sklepích, nejprve ve větších nádobách, poté v lahvích o objemu 0,75 l . Malé množství vína je expedováno jako mladé víno. Vinice se rozprostírají na jihovýchodních svazích úpatí Českého Středohoří. Svahy jsou osázeny vinnou révou od 150 až do 270 m/mořem. Půdy jsou převážně lehké, písčité. Z hornin převládá porfyr a rula s velkým množstvím slídy. Oblast je srážkovým stínem regionu.

Sklep

Sklepní hospodářství využívá historické objekty Phannschmidtova statku : lisovnu a sklep. Lisovna byla postavena při rekonstrukci sklepa v roce 1739. Nyní slouží jak pro zpracování hroznů, tak pro samotnou výrobu, zrání a skladování vína. Část sklepa je vyhrazena pro možnost degustace vín.

Sklep je vykopán v "lehko kopatelném" tvrdém jílu - budoucí opuka. Má 6-ti metrové nadloží. Díky tomu si celoročně udržuje teplotu 10 °C. Těchto vlastností využíváme při vlastní technologii výroby vína. Při vhodných objemech kvasných nádob není potřeba dodatečného technologického vybavení pro řízení teploty kvašení. Kapacita sklepa je řešena z 90-ti % nerezové tanky a z 10-ti % dubové sudy.

 

Kontaktujte Vinařství sv. Tomáše

Web:

http://www.vinarstvisvtomase.cz

E-mail:

zdenek.vybiral@vinarstvisvtomase.cz

Adresa:

Vinařství sv.Tomáše
Nová
410 02 Malé Žernoseky

 

Zdroj textu a fotografií: http://www.vinarstvisvtomase.cz

foto4.jpg
foto1.jpg
foto2.jpg
foto3.jpg
foto5.jpg
foto6.jpg

Komentáře k článku

Neregistrovaní uživatelé nemůžou přidávat komentáře. Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

K článku zatím nebyl vložen žádný komentář.

MENU

Přihlášení

Uživatelské jméno:
Heslo:
Ochrana proti spamu:
16+1=

Zapomněli jste heslo?
Zaregistrovat se

2013-2022  |  Všechna práva vyhrazena
Webdesign skit.cz  |  Design od ingrove.com