hledani 
facebook

Lobkowiczké zámecké vinařství Roudnice nad Labem

První písemný doklad o pěstování vinné révy na roudnicku pochází až z roku 1333 z doby, kdy Roudnice náležela pražským biskupům. Český král Karel IV. velmi pečoval o zvelebení českého vinařství, podobné zásluhy ovšem patří i jeho důvěrnému rádci arcibiskupovi Arnoštovi z Pardubic, který se velice zasloužil o zdokonalení vinařství na roudnickém panství. V roce 1575 bylo roudnické panství prodáno českým a římským králem Maximiliánem II. panu Vilému z Rožmberka, nejvyššímu purkrabímu Království českého. Ten dostavěl zámek a obnovil a rozšířil mnoho vinic. Vilém z Rožmberka zemřel v roce 1592 a zanechal roudnické panství své manželce paní Polyxeně z Rožmberka k doživotnímu užitku. Po jedenácti letech provdala se paní Polyxena podruhé dne 23. listopadu 1603 za pana Zdeňka Vojtěcha Popela z Lobkowicz, císařského tajného radu, komořího a nejvyššího kancléře Království českého. Od té doby patří roudnické panství knížatům z Lobkowicz a vévodům na Roudnici. V roce 1641 mělo panství osm vinic, z nichž se do dnešní doby zachovaly dvě: Sovická a Kochovská. Již v této době bylo zdejší bílé i červené víno pověstné svojí jakostí.

Roudnické vinařství hospodaří v současné době zhruba na 70 ha vinic, které se rozprostírají na jižním svahu nedalekého kopce Sovice a od něj dál, proti proudu Labe směrem ke Štětí.

Zřejmě nejznámější je vinice Sovická. Již z dálky jsou vidět 3 pásy vinic, na kterých dozrávají hrozny odrůd Ryzlink rýnský, Sylvánské zelené a Svatovavřinecké. Dále se přímo na Sovici pěstuje Modrý Portugal a výborně zde dozrává Rulandské modré. Dalšími odrůdami, které jsou vysázeny na Labských stráních a Kochově, jsou Rulandské bílé a šedé, Muškát Ottonel, Chardonnay a samozřejmě Müller Thurgau. Kromě již zmiňovaného Modrého Portugalu, Svatovavřineckého a Rulandského modrého má vinařství ve výsadbě méně známou odrůdu, kterou je Fratava.

Vinařství se nachází přímo ve sklepení Roudnického zámku a skládá se ze dvou spojených částí. První částí je zázemí pro stáčení vín, uskladnění lahví a prodej. Druhou, která je připojena dlouhou chodbou je tzv. sudový sklep. V něm vína zrají v sudech, nebo nerezových tancích.

Vína, která se zde vyrábějí, mají osobitý charakter a stálou kvalitu. Většina produkce jsou vína suchá, ale nově jsou zařazovány menší partie vín polosuchých a také limitované edice sektů. Jsou připravovány klasickou metodou zráním v lahvích a k prodeji jsou připraveny v období Vánoc.

Na domácích i mezinárodních přehlídkách vín získala Roudnická zámecká vína řadu významných ocenění a zlatých medailí.

 

Kontaktujte Lobkowiczké zámecké vinařství Roudnice nad Labem

Web: http://www.vino-lobkowicz.cz/
E-mail:

vinarstvi.roudnice@lobkowicz.cz

Adresa:

Lobkowiczké zámecké vinařství Roudnice n./L., s.r.o.
Zámek čp.1
413 01 Roudnice nad Labem

 

Zdroj textu a fotografií: www.vino-lobkowicz.cz/

foto1.jpg
foto2.jpg
foto3.jpg
foto4.jpg
foto5.jpg
foto6.jpg
foto7.jpg
foto8.jpg

MENU

Přihlášení

Uživatelské jméno:
Heslo:
Ochrana proti spamu:
4+9=

Zapomněli jste heslo?
Zaregistrovat se

2013-2022  |  Všechna práva vyhrazena
Webdesign skit.cz  |  Design od ingrove.com