hledani 
facebook

Královské město Litoměřice

Navštivte jedno z nejkrásnějších a nejstarších českých měst. Volné chvíle lze vyplnit prouhlídkou královského města Litoměřice, výstava se koná přímo v jeho historickém jádru.

Turistické informace, tipy na výlety po městě i po okolí: http://www.litomerice-info.cz/cz/

Aktuální dění v Litoměřicích: http://www.kamvltm.cz/

 

Litoměřice získaly titul Historické město Ústeckého kraje roku 2015

Péče o městskou památkovou rezervaci byla v Litoměřicích korunována úspěchem. Po dvou letech, kdy Litoměřice skončily pokaždé druhé v soutěži Historické město roku 2015 v Ústeckém kraji, dosáhly na příčku nejvyšší. V krajské soutěži organizované Národním památkovým ústavem tentokráte zvítězily a za sebou nechaly Žatec, Terezín, Českou Kamenici, Kadaň, Chomutov a Benešov nad Ploučnicí. 

Rozhodnutí hodnotící komise, složené ze zástupců Národního památkového ústavu, Ministerstva pro místní rozvoj a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, starostu Litoměřic Ladislava Chlupáče potěšilo. „Jde o ocenění dlouholeté systematické práce v oblasti údržby a regenerace památek a realizace řady akcí, které vylepšující nejen celkový vzhled historického jádra města, ale zároveň i vytváří podmínky pro to, aby se v něm lidem dobře žilo a bylo turisticky atraktivní,“ komentuje dosažený úspěch Ladislav Chlupáč.

Vítězství v krajské soutěži totiž nepředstavuje jen cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městské památkové rezervace, do kterého se Litoměřice zapojují již od roku 1992, ale je zároveň i oceněním projektů oživujících historické jádro města. Ať již jde o revitalizaci bývalého gotického hradu, vytvoření dvou stálých expozic (Důl Richard v proměnách času  v podzemní části radnice a o Felixi Holzmannovi v hradu), ale například i oživení památkových objektů. „Například hvězdárnu město za symbolickou částku pronajalo Sváťovu dividlu, starobylou věž ve Velké Dominikánské ulici Dílně ručního papíru, v gotickém dvojčeti jsou zase pořádány výstavy,“ poukázala na konkrétní projekty vedoucí odboru školství, kultury, sportu a památkové péče městského úřadu Andrea Křížová. Komisi dále zajímaly počty turistů, ale i četné kulturní, osvětové a sportovní akce pořádané v historickém jádru města, mezi nimiž kromě těch tradičních (např. vinobraní, pivobraní, masopust apod.) nechybí ani módní přehlídky, čtení v parku Václava Havla, koncerty pod širým nebem apod.

Litoměřice postupují do celostátního kola. O tom, zda uspějí, rozhodne hodnotící komise, která město navštíví v první polovině března.

Autor tiskové zprávy: Eva Břeňová, tisková mluvčí Města Litoměřice

foto1.jpg
foto2.jpg
foto3.jpg
foto4.jpg
foto5.jpg
foto6.jpg
foto7.jpg
foto8.jpg
foto9.jpg
foto10.jpg
foto11.jpg
foto12.jpg
foto13.jpg
foto14.jpg
foto15.jpg
foto16.jpg
foto17.jpg
foto18.jpg

MENU

Přihlášení

Uživatelské jméno:
Heslo:
Ochrana proti spamu:
1+6=

Zapomněli jste heslo?
Zaregistrovat se

2013-2022  |  Všechna práva vyhrazena
Webdesign skit.cz  |  Design od ingrove.com